Gianluca Zambrotta

Lijevo ili desno? Svejedno!

Zambrottina sposobnost igranja na raznim pozicijama na oba boka doprinosi velikoj fleksibilnosti talijanske igre.

Svestrani talijanski bočni igrač profesionalnu je karijeru počeo 1994. u klubu iz rodnog grada, Como Calciom. Como je iduće godine ispao u treću ligu, no Zambrottino su napredovanje pratili šefovi velikih klubova. Na poziv trenera Eugenija Fascettija, Zambrotta je 1997. prešao u Bari baš kad je južnjački klub ušao u prvu ligu. U Bariju je igrao u ofanzivnijoj roli, na lijevom krilu, kao i u mladoj reprezentaciji.

U proljeće 1999. već je stekao mjesto u seniorskoj reprezentaciji, pod vodstvom Dina Zoffa, kao prvi igrač Barija nakon 50 godina. Dugo prije kraja sezone Juventus ga je otkupio za 15,9 milijuna eura, kao dugotrajno rješenje za bilo koji bok.

S Juventusom, Zambrotta je znao samo za uspjehe, osvajajući isključivo prva ili druga mjesta, no nažalost ti su se trofeji pokazali umrljanim zbog nedavno otkrivenih Juventusovih igara sa sucima.

Iduće je godine Zambrotta igrao naizmjence u seniorskoj i u mladoj reprezentaciji, no za Euro 2000. definitivno je prebačen među najbolje. Na Euru u Belgiji i Nizozemskoj odigrao je četiri od prvih pet utakmica, no u polufinalu protiv Nizozemske bio je isključen zbog dva žuta kartona pa nije nastupio u finalu protiv Francuske. To je finale završilo čuvenim preokretom, jer su Francuzi izjednačili na 1:1 u 90. minuti te potom dohvatili trofej zlatnim golom Davida Trezegueta u 97. minuti.

Pod Lippijem "kao kod kuće"

Novi je izbornik Giovanni Trapattoni zadržao Zambrottu u prvotimcima i poveo ga na Mundial u Japanu i Koreji, no teško je ozlijedio butni mišić na susretu osmine finala protiv Koreje i propustio početak sezone 2002/03. U to je vrijeme u Juventus stigao Mauro Camoranesi, kojeg je Marcello Lippi postavio na desni bok, pa je Zambrotta nakon oporavka prebačen na lijevu stranu. I na tom je mjestu zaigrao odlično te je kao prvotimac dočekao osvajanje drugog uzastopnog Scudetta i nastup u finalu Lige prvaka, u kojemu je Juve poražen od Milana na jedanaesterce.

Nakon povlačenja Paola Maldinija iz reprezentacije, Zambrotta je preuzeo mjesto lijevog braniča u reprezentaciji te je u pripremnoj utakmici za Euro'2004. protiv Tunisa zabio prvi reprezentativni pogodak.
Italija je potom u Portugalu ispala u prvoj rundi, zbog lošije razlike pogodaka u odnosu na Švedsku i Dansku, no Zambrottina je izvedba dobila samo pohvale.

Nakon Eura počela je Lippijeva era u reprezentaciji, a Zambrotta je kod svog bivšeg klupskog trenera zadržao mjesto u reprezentaciji, ali na desnom boku. U kvalifikacijama za njemački Mundial odigrao je osam od deset utakmica i lako osigurao poziv na Svjetsko prvenstvo.

Strah je u talijanskom taboru zavladao na treningu u Covercianu krajem svibnja, kad je Zambrotta zaradio ozljedu lijevog bedra, no oporavio se za susret protiv SAD-a u grupnoj fazi, zaigravši na lijevom boku. Za dvoboj s Češkom, Lippi je nalijevo uveo Grossa, a Zambrottu vratio udesno, sa zadovoljavajućim rezultatima.

Neporažena je Italija osvojila prvo mjesto u grupi i potom bez primljena gola preskočila Australiju, Ukrajinu i Njemačku na putu do finala, a Zambrotta je dobre igre začinio svojim tek drugim golom za Azzurre u 6. minuti dvoboja s Ukrajincima. Dok je u toj utakmici obavio i obrambeni dio posla, spasivši vrata čišćenjem s golne crte, u polufinalu protiv domaćina izvanrednim je udarcem u gredu u 93. minuti najavio pobjedu Italije i šesti nastup Azzurra u finalu.

Ime i prezime: Gianluca Zambrotta
Datum rođenja: 19. veljače 1977.