World Soccer News

Soccerphile World Cup Blog

Best of the Qualifying Stage

Najznacajniji trenuci kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2006.

Kvalifikacije za Weltmeisterschaft u Njemackoj su za nama, ali nece biti zaboravljene. Iznenadjenja, preokreta, incidenata i sudackih previda bilo je dovoljno i za najistancanije ukuse: prvi uspjeh Ukrajine, portugalska "sedmica" Rusiji, engleski poraz kod Sjeverne Irske,
tucnjava u Istambulu, uspon Lihtenstajna, katastrofa Kameruna i napokon ostvarena nadanja Australije...

Najznacajniji trenuci kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2006

EUROPA

Skupina 1

Velika Van Bastenova serija

Trostruki osvajac europske Zlatne lopte, Marco van Basten, bio je wunderkind kao igrac, a u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo pokazao se i kao darovit trener. Izabravsi niz manje poznatih igraca iz nizozemskog prvenstva ostvario je 10 pobjeda u prvih 11 utakmica, a drugi je nerijeseni zabiljezio u zadnjem kolu protiv Makedonije, kad je njegova momcad vec bila sigurno prva u skupini. Njegovi protivnici kazu da je kroz citave kvalifikacije imao i mnogo srece, no mi mu nemamo sto zamjeriti: zahvaljujuci pobjedi Nizozemske u Pragu 8. listopada i Hrvatska je mogla proslaviti proboj u Njemacku, cetiri dana prije no sto smo ocekivali.

Armenija zapanjila Rumunjsku

Bio je 17. studenog 2004. kad je Rumunjska do?la na prag eliminacije na terenu na kojemu se najmanje nadala te?ko?ama: u Jerevanu. Gosti su zapo?eli po planu, vode?im pogotkom Cipriana Marice, no Armenija im je pomrsila planove izjedna?iv?i posredstvom Dorhoyana u 62. minuti. Od tog su trenutka Rumunji zaostali u trci za Nizozemskom i ?e?kom...i nikad se nisu vratili na kolosijek.

U ovoj je skupini pothvat izvela i Andorra, svladav?i Makedoniju s 1:0, tako?er u po?etku natjecanja.

Skupina 2

Adio, Gr?ka

Va?eg novinara nije zbunila pobjeda Grka na Europskom prvenstvu 2004. Prognoza je glasila: "Ne?e se plasirati na Svjetsko prvenstvo. Potro?ili su sre?u za idu?ih 100 godina."
Ve? 9. rujna 2004., Gr?ka je posrnula kod Albanije u Tirani s 1:2. Edvin Murati i Adrian Aliaj pogocima u prvih 11 minuta vratili su Grke tamo gdje spadaju, u europsku osrednjost.

Danska je 8. listopada ove godine, pobjedom od 1:0 u Kopenhagenu, i kona?no zaustavila euro-prvake na putu u Njema?ku. No, i sama je Danska po?inila grijeh, koji ju je kona?no stajao plasmana: 17. studenog pro?le godine odigrala je samo 2:2 u Gruziji i zaostala za odlu?uju?i korak u trci s Ukrajinom i Turskom.

Napokon Ukrajina

Tri je puta Ukrajina ispadala u dodatnim kvalifikacijama: 1997. od Hrvatske s 0:2 i 1:1, 1999. od Slovenije s 1:2 i 1:1 te 2001. protiv Njema?ke s 1:1 i 1:4. Napokon ?e se i ?ev?enko pojaviti na jednom velikom natjecanju. Ne mo?emo re?i da nije zaslu?io.

Skupina 3

Lihten?tajn zaustavio Portugal!

Portugal je europski doprvak i priznata velesila svjetskog nogometa, no skauti Luiza Felipea Scolarija nisu kvalitetno snimili igru sile u nastajanju - Lihten?tajna. Mora da su Portugalci 9. listopada 2004. o?ekivali sigurna tri boda, osobito nakon ?to su nezaobilazni Pedro Pauleta i doma?i igra? Daniel Hasler u prvom poluvremenu postigli 0:2. No, nakon odmora Lihten?tajn je pokazao pravo lice i izjedna?io golovima Burgmeiera i Becka.

I godinu dana kasnije momci iz minijaturne kne?evine namu?ili su Portugal, izvukav?i u Lisabonu ?asnih 1:2 nakon vodstva od 1:0 do kraja prvog dijela!

Sedmica u ruskoj mre?i

Ako nije mogao svladati Lihten?tajn, Portugal se u punoj formi pokazao samo ?etiri dana kasnije protiv Rusije, svladav?i je sa 7:1, uz po dva pogotka Cristiana Ronalda i Petita te po jednim Paulete, Deca i Simaa.

Skupina 4

Nepora?eni Izrael tek tre?i

Niti niz od 10 utakmica bez poraza nije pomogao Izraelu da se izbori barem za dodatne kvalifikacije. Hrabra je bliskoisto?na mom?ad, u nastojanju da se domogne prvog nastupa na Mundialu od 1970., ostala nepora?ena i u Francuskoj i u ?vicarskoj i u Irskoj, no svoje suparnike nije uspjela svladati ni kod ku?e. Minimalne pobjede nad Ciprom i Farskim otocima zadr?ale su Izraelce na tre?em mjestu, s istim brojem bodova kao ?vicarska i s dva manje od Francuske. Mo?da im je za odlu?uju?i korak nedostajao jedan - Giovanni Rosso?

Skupina 5

Slovenci frustrirali Italiju

Italija je velesila, Slovenija je mom?ad obi?nih radnika, no taj odnos snaga nije bio vi?en u Celju u dvoboju susjeda. Slovenija ne samo da nije bila nadigrana, ve? je pobijedila s 1:0, golom glavom tada?njeg Dinamovca Bo?tjana Cesara. Na koncu ?e Italija, dakako, zauzeti prvo mjesto, no "Janezi" ?e se uvijek mo?i tje?iti da su nadma?ili mom?ad 25 puta ve?e dr?ave trostrukih svjetskih prvaka.

Skupina 6

Sjeverna Irska stekla nezavisnost!

Engleska je po nekima favorit Svjetskog prvenstva. Odu?evila je promatra?e pobjedom nad Argentinom u nedavnoj prijateljskoj utakmici. No, u kvalifikacijama ne samo da nije odu?evila, ve? je razjarila vlastite navija?e i, ponekad, nasmijala neutralce. Poraz od vrlo slabe Sjeverne Irske s 0:1 9. rujna ove godine, dok jo? nije osigurala mjesto na Mundialu, naveo je engleski dio publike na skandiranje, "Sack the Swede" (Maknite ?ve?u). Uslijedila je na jedvite jade izborena pobjeda protiv Austrije, iz jedanaesterca i s igra?em manje nakon isklju?enja Beckhama.

Austrijanci u "ekstazi"

Na?im dragim prijateljima i vodi?ima u Europsku uniju naprosto ne ide: Azerbajd?an-Austrija 0:0. Ako ni?ta drugo, u ovim kvalifikacijama Austrijanci nisu "popili" devet pogodaka kao koncem devedesetih od ?panjolske.

Skupina 7

?panjolska u milosti mo?nih

Ve? je u Zenici BiH pokazala da je u stanju nositi se s razvikanom ?panjolskom. Bilo je 1:1. U drugom krugu natjecanja, u Valenciji, 8. lipnja ove godine, Bosanci su vodili s 1:0 pogotkom Mi?imovi?a od 38. minute i taj rezultat dr?ali do 90. minute. I do 92. I do 94. I do 96. No, do pobjede nisu do?li, jer je Marchena ugurao loptu u mre?u kad je ve? po?ela 97. minuta, preciznije 52. minuta drugog poluvremena. Engleski sudac Bennett imao je poseban do?ivljaj dimenzije vremena, a prethodno je isklju?io i dva bosanska igra?a. Uzalud su se Bosanci bunili, jer ta dva klju?na izgubljena boda vi?e nisu mogli nadoknaditi.

I u doigravanju, ?panjolska je imala kvalitetno su?enje. Pobjeda od 5:1 protiv Slova?ke bila je jednako realna kao i nedavni uspjeh njihove ko?arka?ke reprezentacije nad Hrvatskom na Euru u Beogradu.

Skupina 8

Mjuzikl u La Valetti: "Malta, Malta"

Hrvatska je dvaput pobijedila ?vedsku, koja jako, jako rijetko gubi u kvalifikacijama. Ali, Hrvatska je samo jednom tukla Maltu. U Zagrebu. U La Valetti 7. rujna 2005. bilo je te?ko, 1:1. Nakon vodstva golom Nike Kranj?ara, Vatreni su posustali i u 74. minuti primili pogodak direktno iz slobodnjaka. Steve Wellmann zabio je s 30 metara, "kroz u?i" Stipe Pletikose.

Ako je reprezentacija posrnula, nisu i hrvatski navija?i. Na tribinama Ta'Qalija izveli su veli?anstveni spektakl, svladav?i brojna plasti?na sjedala i susjedne navija?e, te hrabro se boriv?i protiv doma?e policije. Sto je Hrvata potom osu?eno za prekr?aj i deportirano, uz molbu da se neko vrijeme ne vra?aju na Maltu.

Majstorija Ibrahimovi?a

Ne mora nam se svi?ati Zlatan Ibrahimovi? kao tip, ali kao nogometa? je "broj 1", ili negdje blizu tog mjesta. Pogodak Ma?arskoj u suda?koj nadoknadi bio je remek djelo nogometnog genija. Suhi dribling u kaznenom prostoru i bomba, iz o?trog kuta, pod pre?ku Gabora Kiralyja.

DODATNE KVALIFIKACIJE

Istambul, opasan grad

Turska je tre?eplasirana nacija s pro?log Svjetskog prvenstva, no ne?e braniti broncu iz Japana i Koreje. U razigravanju sa ?vicarskom nedostajao joj je gol za prolaz. Alpinci su kod ku?e slavili s 2:0, Turci su uzvratili s 4:2. Uzbudljivo je bilo na travnjaku, jo? uzbudljivije na putu prema svla?ionicama? vicarci ka?u da su dobili batina te da su ih udarali ne samo doma?i igra?i ve? i redari. FIFA-ina je istraga u tijeku, a Turskoj prijeti drasti?na kazna. Govorka se i o isklju?enju s idu?eg Mundiala, no tako drasti?na valjda ne?e biti. Neka im se naredi da igraju doma?e - u Gr?koj. To bi im bila dovoljno o? tra kazna.